Ako vybrať a pripraviť drevený obklad?

Podbitie strechy je dôležitou súčasťou stavby domu. Okrem estetického dojmu plní aj funkčnú úlohu v ochrane strechy pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou. Pri rozhodovaní o drevenom obklade pre podbitie strechy je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledný vzhľad a trvanlivosť. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať ten najideálnejší drevený obklad pre vašu strechu.

1. Typ dreva:

Pri výbere dreveného obkladu na podbitie strechy je dôležité zvoliť vhodný typ dreva, ktorý bude odolný voči poveternostným podmienkam a hnilobe. Najčastejšie používané drevo na krov je smrek, z toho dôvodu odporúčame zvoliť smrekové drevo aj na podbitie, aby ostala zachovaná rovnaká farebnosť a štruktúra ktorá bude spolu krásne ladiť.

2. Estetika:

Dôležité je vybrať vhodnú šírku a hrúbku dreveného obkladu. Hrúbku odporúčame zvoliť minimálne 15mm kvôli dlhšej trvácnosti a pevnosti. Šírka je dôležitá pre vytvorenie želaného estetického dojmu. Širší obklad navodí masívnejší dojem, užší obklad opticky zväčší priestor. Závisí od veľkosti stavby a od jej dizajnu.

3. Kvalitatívna trieda:

Výber vhodného dreveného obkladu môže ovplyvniť aj cenová relácia. Preto ponúkame aj nižšiu kvalitatívnu triedu, ktorá má vždy priaznivejšiu cenu. Nevýhodou tohto obkladu je farebná rozdielnosť oproti 1. triede, ktorá sa ale eliminuje tmavým náterom. Opracovanie obkladov je pri oboch kvalitatívnych triedach rovnaké.

4. Správny náter:

Minimálne prvý náter určite odporúčame realizovať “na zemi” pred nabitím obkladu. Je to kvôli tomu aby náter pokryl celú dosku vrátane pierka, ktorá sa zakladá do drážky. Týmto krokom zabránite vzniku neželanému efektu nedotrenia keď sa dosky po čase mierne zapracujú do seba a zmenia sa medzery v spojoch. Pri tomto stave by aj milimetrový rozdiel spôsobil odkrytie nenatretej časti dosky. V neposlednom rade je maľovanie dosky na zemi jednoduhšie a pracnejšie, ľudovo povedané “netečia Vám pri tom do rukáva”.

5. Príprava na montáž:

Pri montáži dreveného obkladu je dôležité zvážiť aj proces inštalácie a prípadné náklady na pracovnú silu. Dôležitý je výber vhodnej dĺžky dreveného obkladu. To závisí tiež od toho akým smerom sa bude obklad klásť. Je potrebné prihliadať na to aby spoj vznikol v ideálnom mieste a aby nevznikal zbytočný prebytočný odpad.

Drevený obklad je skvelou voľbou pre podbitie strechy. Pri vhodnom výbere obkladu a správnej údržbe bude životnosť vášho obkladu naozaj dlhoročná. Pozitívne prispeje k celkovému štýlu a hodnote vášho domu. Neváhajte sa poradiť s našimi špecialistami, ktorý vám pomôžu vybrať najlepšiu možnosť pre vašu konkrétnu situáciu.