Podlaha na terasu: Vybrať drevenú alebo plastovú?

Vybrať podlahu na terasu je kľúčovým krokom pri vytváraní pohodlného a esteticky príjemného vonkajšieho priestoru. Dve najobľúbenejšie možnosti sú drevené a plastové podlahy. Každý z týchto materiálov má svoje špecifické výhody a nevýhody. V tomto článku sa zameriame na výhody drevenej podlahy na terasu a prečo by mohla byť práve táto voľba tou správnou pre vás.

Výhody drevenej podlahy na terasu

 1. Prírodná krása a estetika
  Jednou z najväčších výhod drevenej terasovej podlahy je jej prirodzený vzhľad. Drevo prináša do vášho vonkajšieho priestoru teplý a príjemný pocit, ktorý je ťažko dosiahnuteľný s inými materiálmi. Každý kus dreva je jedinečný svojou textúrou a farbou, čo dodáva terase osobitý a autentický vzhľad.
 2. Ekologická udržateľnosť
  Drevené podlahy sú ekologicky udržateľnou voľbou. Drevo je obnoviteľný zdroj, a ak je správne spracované a spravované, jeho použitie má minimálny dopad na životné prostredie. Na rozdiel od plastových podláh, ktoré sú často vyrobené z ropných produktov, drevo predstavuje ekologicky zodpovednejšiu voľbu.
 3. Príjemný pocit pri chôdzi
  Drevo prirodzene absorbuje a odbúrava teplo preto je príjemnejšie na dotyk než plast. Skúste sa dotknúť dreva a plastu ktoré sú vystavené slnku a pocítite obrovský rozdiel. Po drevenej podlahe je príjemnejšie chodiť bosými nohami, čo je veľkou výhodou najmä v letných mesiacoch. Drevo tiež lepšie absorbuje a vyrovnáva teplotu, čo prispieva k pohodliu na terase.
 4. Odolnosť a trvanlivosť
  Kvalitné drevo je mimoriadne odolné voči poveternostným podmienkam, škodcom a hnilobe. Správne ošetrená drevená podlaha môže vydržať desiatky rokov. Pravidelná údržba, ako je olejovanie alebo natieranie, môže ešte viac predĺžiť jej životnosť a zachovať jej estetický vzhľad.
 5. Možnosť renovácie
  Jednou z veľkých výhod drevených podláh je ich možnosť renovácie. Ak drevená podlaha po niekoľkých rokoch stratí svoj pôvodný vzhľad, je možné ju zbrúsiť a znovu natrieť alebo nalakovať, čím sa jej vzhľad obnoví. Plastové podlahy takúto možnosť neponúkajú a ich opotrebenie je často nezvratné.
Terasová podlaha červený smrek
Podlaha na terasu z dosiek z červeného smreku

Záver

Výber medzi drevenou a plastovou podlahou na terasu závisí od vašich osobných preferencií, rozpočtu a očakávaní v oblasti údržby a trvanlivosti. Drevená podlaha ponúka prirodzenú krásu, ekologickú udržateľnosť, príjemný pocit pri chôdzi, odolnosť a možnosť renovácie. Ak hľadáte podlahu, ktorá dodá vašej terase autentický a teplý vzhľad a ste pripravení venovať jej pravidelnú údržbu, drevená podlaha môže byť pre vás tou najlepšou voľbou.